Predrag Štromar je postavio pitanje Hvala lijepa g. predsjedniče sabora.
Poštovani g. predsjedniče Vlade, g. potpredsjedniče Bačiću, priuštivo, dostojanstveno i sigurno stanovanje jedno je od glavnih egzistencijalnih pitanja svakog pojedinca, ali i države koja je dužna kreirati politike koje će to omogućiti. Dovedeni smo do toga da je prosječnoj obitelji s prosječnim primanjima nekretnina za stanovanje postala nedostupna iako je istovremeno tržište preplavljeno praznim stanovima i kućama nerealno visokih cijena koje rastu brže od prosječnih primanja. Iako je najveći pritisak za rješavanje stambenih pitanja u gradovima svakako posebnu pažnju treba posvetiti i onim ruralnim prostorima u kojima bi se stambeno pitanje za veliki broj mladih osoba moglo riješiti kupnjom ili izgradnjom obiteljskih kuća. Naime, obiteljske kuće imaju značajan udio u stanovanju u Hrvatskoj, a posebno u krajevima gdje je takvo stanovanje tradicijsko.
Moje pitanje glasi, na koji način, na koji način mislite kroz Nacionalni plan stambene politike RH pomoći mladim obiteljima pri kupnji ili adaptaciji obiteljskih kuća, prvenstveno u ruralnim prostorima koji na raspolaganju imaju značajan broj praznih kuća i gdje postoji veliki potencijal za gradnju novih? na koje mora odgovoriti Bačić, Branko / Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine;.
Prikaži odgovor
Armin Hodžić je postavio pitanje Hvala predsjedniče HS poštovani predsjedniče Vlade, uvažene ministrice i ministri, evo ministre Habijan meni nije potreban odvjetnik, ali mi je potrebna pomoć i suradnja vašeg ministarstva na jednu temu i pitanje o kojoj smo već nekoliko puta razgovarali i u kojoj sam ja nekoliko puta i govorio ovdje u Hrvatskom saboru, a to je problematika statusa pripadnika bošnjačke nacionalne manjine u popisu birača koja je sada već posebice nakon odluka Ustavnog suda 2010. godine do danas ostala neriješena. Dakako zbog hrvatske javnosti bi samo htio navesti statističke podatke koji nam daju uvid u to koliki je taj problem. Primjerice samo u Gradu Zagrebu u kojem živi najveći broj pripadnika bošnjačke nacionalne manjine u ovome trenutku u popisu birača postoji registrirano 4,5 tisuće Bošnjaka, te 5 tisuća ljudi koji su isto tako Bošnjaci, ali su upisani kao Muslimani s velikim M i samim time nemaju pravo glasa u XII. izbornoj jedinici i ne mogu ostvariti svoje pravo kao pripadnici nacionalne manjine.
Upravo iz tih razloga u operativnom planu Vladu RH za nacionalne manjine imamo i dvije konkretne stavke i mjere na ovo pitanje gdje je nositelj Ministarstvo uprave, pravosuđa i digitalne transformacije. Jedna od tih stavki je i osnivanje povjerenstva koje će se bavit aktivno i provodit aktivne mjere o ovoj problematici.
Moje pitanje vama je kada možemo očekivati osnivanje tog povjerenstva i početak rada istoga?
Hvala vam. na koje mora odgovoriti Habijan, Damir / Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije;.
Prikaži odgovor
18. 9. 2024
Veljko Kajtazi je postavio pitanje Zahvaljujem se.
Poštovani predsjedniče Hrvatskog sabora, poštovani predsjedniče Vlade, poštovani ministri, poštovani kolegice i kolege moje zastupničko pitanje upravo upućujem ministru gospodarstva.
Poštovani ministre s obzirom na to da će se potpuno ukidati mjere kojima je Vlada ograničila rast cijene struje i plina, smatram da te mjere ne treba jednako smanjivati svima. Dobro je što Vlada radi na Registru stanovništva koje će pomoći u ciljanju najugroženijim skupinama, ali oni neće biti spremni prije 2026. godine.
Moje pitanje. Planirate li promijeniti pristup i zaštiti one koji su socijalno najugroženije? Smatram da je važno pomoći svima, ali sada kad nema dovoljno prostora da se cijene reguliraju za sve. Trebali bismo posebno zaštiti najugroženije.
Hvala. na koje mora odgovoriti Šušnjar, Ante / Ministarstvo gospodarstva;.
Prikaži odgovor
Predrag Štromar je postavio pitanje Hvala lijepo g. predsjedniče.
Pozdrav premijeru i svim potpredsjednicima i ministrima.
Moje pitanje postavljam potpredsjedniku i ministru g. Bačiću. Sutra u saborsku proceduru stiže Prijedlog zakona o upravljanju i održavanju zgrada koji između ostalog razrađuje mjere za poticanje ugradnje dizala u višestambene zgrade. Podržavam prijedlog, obzirom da smo još u prošlom mandatu kolega Hrelja i ja pripremili zakon koji bi riješio problem ugradnje dizala u trikatne i veće stambene prostore, a u kojima trenutno nema, to su uglavnom one građene prije '68..
Prema statistikama u RH je oko 16 tisuća ulaza stambenih zgrada s tri ili više katova koje nemaju dizalo. Cijena ugradnje dizala je preko 60 tisuća eura, a koja uključivanjem države i eventualno jedinicu lokalne samouprave za suvlasnike može biti manja.
Moje glavno pitanje, kada se očekuje donošenje programa kojim će se sufinancirati ugradnja dizala kako bi ono bilo prihvatljivo najvećem mogućem broju korisnika obzirom da zakon predviđa sufinanciranje države u iznosu jedne trećine ukupnih troškova ugradnje dizala, što bi za mnoge suvlasnike ustvari bio i okidač da krenu u projekt ugradnje dizala? na koje mora odgovoriti Bačić, Branko / Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine;.