6. sjednica

Sabor

23. 4. 2025

Transkript

pa idemo na prvi, prvi zakon, a to je:

- Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnobilježničkim pristojbama, prvo čitanje, P.Z. br. 143

Predlagatelj Vlada RH temeljem čl. 85. Ustava RH i čl. 172. Poslovnika HS.

Prigodom rasprave o ovoj točki dnevnog reda primjenjuju se odredbe Poslovnika koje se odnose na prvo čitanje zakona.

Raspravu su proveli Odbor za zakonodavstvo, te Odbor za pravosuđe.

Želi li predstavnik predlagatelja dati dodatno obrazloženje? Da.

Poštovani ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, izvolite.

Damir Habijan

Hvala lijepa poštovani potpredsjedniče, poštovani zastupnici Babić, Šimrak, Đakić, kolegica …/Govornik se ne razumije./… kolega Katičić, predstavit ću Bauk.

Evo prilika da predstavim ukratko Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnobilježničkim pristojbama. Kao što znate njime se uređuju javnobilježničke pristojbe za isprave i radnje koje poduzima javni bilježnik. Ono što u ovom trenutku odnosno postojećim važećim zakonom imamo uređeno, konkretno čl. 11., to je da građanin ima pravo na oslobođenje od plaćanja pristojbe ako sud na području kojeg se nalazi sjedište tog javnog bilježnika od kojeg se traži poduzimanje službene radnje donese rješenje o oslobađanju od plaćanja javnobilježničke pristojbe pri čemu je naravno stranka dužna uz prijedlog za oslobođenje od plaćanja sudske pristojbe podnijeti i potvrdu o imovnom stanju. Tu potvrdu o imovnom stanju kao što znamo izdaje porezna uprava.

Ono što je prijedlog zapravo ovih izmjena jest činjenica da potvrda o imovnom stanju koje izdaje porezna uprava sadrži isključivo podatke o visini dohotka i visini primitaka podnositelja zahtjeva za izdavanje i njegovih supružnika, te obzirom na to da ista ne sadrži podatke o vlasništvu njihove imovine, kao i da je navedena potvrda službe isključivo u svrhu oslobođenja od plaćanja upravnih, sudskih i javnobilježničkih pristojbi brisane, pri čemu su Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim pristojbama brisane odredbe o podnošenju potvrde imovine, dok se postojećim izmjenama Zakona o upravnim pristojbama namjerava učinit isto, nakon čega će se ukinuti i naputak o izdavanju potvrde o imovnom stanju. Iz tog razloga zapravo potrebno pristupiti i ovim izmjenama Zakona o javnobilježničkim pristojbama. Predloženim zakonom propisat će se dakle da stranka uz zahtjev, kao što to i sad čini za oslobađanje od plaćanja javnobilježničke isprave, sudu podnosi potvrdu porezne uprave u visini dohotka i primitka koje se činjenice, kao i podaci o vrijednosti imovine stranke, članova njezine obitelji uzimaju u obzir kod donošenja konačne odluke o oslobođenju.

Naravno, ono što je važno istaknuti, sud uvijek može po službenoj dužnosti radi utvrđivanja svih mjerodavnih podataka od nadležnih tijela tražiti i podatke o kojima vode službene evidencije.

Zaključno za napomenuti, za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati financijska sredstva u državnom proračunu RH. Evo, nešto kraće nego što je kolega rekao.

Hvala lijepa. Vjerovali ili ne, ali imate tri replike na svoje izlaganje. Prva je zastupnika Restovića.

Hvala predsjedavajući.

Ministre, ma samo kratko pitanje ili dva pitanja, koliko je takvih slučajeva bilo do sada u smislu oslobađanja donošenja takvih odluka o oslobađanju i ako imamo nekakvu pa analizu ili nekakvu pretpostavku da li će ih sa ovim izmjenama biti isto, manje ili više?

Hvala.

Poštovani ministar Habijan.

Damir Habijan

Hvala lijepa poštovani potpredsjedniče, poštovani zastupniče.

Obzirom da se radi o tehničkoj izmjeni i da se zapravo radi o nečemu da se podaci koji se traže budu vjerodostojniji, ja bih rekao ja iskreno ne očekujem da će biti neke velike promjene. Što se tiče dosadašnjih dakle podataka koliko je zapravo građanki i građana oslobođeno temeljem postojećeg zakona, ja bih rekao, svi oni koji su ispunjavali uvjete su bili oslobođeni, konkretnu analizu mislim da bi trebalo zapravo zatražiti od Ministarstvo financija koje je u konačnici na neki način i iniciralo obzirom na izmjene svojih pozitivnih propisa upravo i ove izmjene. Hvala.

Poštovani zastupnik Babić.

Hvala lijepa poštovani potpredsjedniče HS-a, poštovani ministre. Izražavam zadovoljstvo što ova Vlada nastavlja raditi na reformi pravosudnog sustava, ovim prijedlogom zakona pokazuje senzibilitet prema socijalnoj dimenziji, ali i uspješno provodi digitalnu transformaciju javne uprave.

Rasterećenjem građana od nepotrebne birokracije i ukidanjem zastarjelih praksi poput potvrde o imovnom stanju dokazujete da Vlada djeluje koordinirano i učinkovito. Moje je pitanje kako će ove izmjene zajedno sa paralelnim izmjenama u području upravnih pristojbi doprinijeti ukupnom smanjenju administrativnog opterećenja za građane? Hvala lijepo.

Poštovani ministar Habijan.

Damir Habijan

Zahvaljujem poštovani potpredsjedniče, uvaženi zastupniče. Drago mi je da ste prepoznali i ove izmjene zakona kao doprinos, ja bih rekao ukupnom administrativnom rasterećenju i ukidanju zapravo i određenih i parafiskalnih nameta. Vi dobro znate, još dok sam bio u Ministarstvu gospodarstva da smo donijeli novi akcijski plan od 132 milijuna eura upravo po pitanju parafiskalnog nameta, odnosno njihovog ukidanja, ali isto tako i određenih administrativnih opterećenja u iznosu, ako se ne varam, 264 milijuna eura koje će se provesti u dvije godine.

Danas tijekom aktualnog sata zapravo na jedno pitanje zastupnika vrlo opširno sam zapravo govorio što sve ovo ministarstvo radi po pitanju digitalizacije i pravosuđa i javne uprave. Ono što je smisao svega što zapravo radimo, odnosno ne da je smisao, nego u fokusu moraju biti građanke i građani, moraju biti gospodarstvo i u konačnici da nakon što završimo taj postupak u globalu, ali on nikada neće u konačnici završiti, obzirom na stalne izmjene kada govorimo, pogotovo o digitalnom svijetu, da postignemo ono što svi težimo, a to je da ne dođemo više u situaciju fali jedan papir.

Hvala.